antalya veterinerlik

Kedilerde kızgınlık dönemi ve davranışları

 

         KEDİLERDE KIZGINLIK DÖNEMLERİ VE DAVRANIŞLARI

          kedi kızgınlık davranışlarıKediler mevsime bağlı poliöstrik hayvanlardır. Yani yıl içerisinde birden fazla kızgınlık gösterebilirler. Kızgınlığın başlamasında gün ışığı, evdeki ışıklar, sokak lambaları gibi yapay aydınlatmalarında etkisi vardır. Dişi kedilerde ilk kızgınlık  4-12 aylık arasında, erkek kedilerde 10-12 aylık dönemde görülebilir.  Bazı kaynaklarda 2.5 kilogramı geçtikten sonra kızgınlık gösterebilir olarak tanımlanmaktadır.

Pubertaya yani cinsel olgunluğa erişme yaşı kedi ırklarına göre farklılık gösterebilir. Örneğin siyam gibi doğulu kediler erken cinsel olgunluğa erişirken iran gibi uzun tüylü kediler daha geç cinsel olgunluğa erişirler. 18 aylık olana kadar bazen cinsel olgunluğa gelmemiş olabilirler. Kışın doğan kedilerde ışığa daha az maruz kalmalarından kaynaklı cinsel olgunluk dönemi uzarken sonbaharda doğan kediler 3 aylık dönemde kızgınlık gösterebilirler.

 Dişi kedilerdeki kızgınlık belirtileri yerde yuvarlanma, arka ayaklarını geriye doğru atarak hareket ettirmesi, karın üzerine uzanma, kuyruk köküne dokunulduğu zaman kuyruğu yana çekmesi, acı acı miyavlama, size karşı olan ilgisinin artması, sık idrar yapma, erkek kedilerde ise halk arasında siymek diye adlandırılan belli köşelere sperm püskürtmesi, ve kokulu idrardır.

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ortalama 1- 3 hafta sürer. İlk 3 gün kediler sık idrar yapar. Sonra davranışlarda değişmeler başlar genelde dişi kediler ilk 3 gün erkek kediye davetkar hareketlerde bulunur fakat çiftleşmeye izin vermez. Kızgınlığın en üst düzeyde olduğu zaman erkek kediyi kabul eder. Dişi kedi çiftleşmez ise yılda ortalama 5-7 kez kızgınlık gösterebilir. Kedi çiftleşmiş ve hamile kalmış ise ortalama 58 -63 gün sonra doğum yapar.

Kızgınlık döneminin atlatılması için doğum kontrol hapları verilebilir  ya da ovariohysterectomy yani kısırlaştırma operasyonu yapılabilir. Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımının kemik iliği depresyonu ve bağışıklığın baskılanması gibi yan etkileri vardır. Eğer yavru almak istenmiyorsa yapılacak en doğru uygulama kısırlaştırma operasyonudur. 

Çoğu hayvan sahibi hayvanının cinselliği özgürce yaşamasını ister fakat bir kez çiftleştikten sonra kızgınlık süreci sona ermemektedir. Bir kez anne olsun bir kez baba olsun düşüncesi doğru bir yaklaşım değildir. Doğan yavruların sahiplendirilmesi onlara en iyi şekilde bakılabilmesi kedinizin annelik duygusunu yaşamasından daha önemlidir. Kediler ortalama 2 aylık emzirme dönemleri bittikten sonra yavrularını tanımamakta bir rakip olarak davranmaktadır.

Kızgınlığın önlenmesi için yapılacak en etkin çözüm kısırlaştırma operasyonudur. Kliniğimizde kısırlaştırma operasyonu steril şartlarda rahim ve her iki yumurtalığın alınması ile yapılmaktadır. Erkek kedilerde ise iki testiste alınmaktadır. Dişilerde tek yumurtalığı bırakılarak yapılan kısırlaştırma operasyonları artık terk edilmiştir. Çünkü tek yumurtalığı kalan kediler hala kızgınlık göstermekte ve çiftleşebilmektedir. Tek yumurtalığın kalması ileriki dönemlerde yumurtalığın kistleşmesine hatta tümörleşmesine neden olabilmektedir.  Bu yüzden en sağlıklı yöntem, her iki  yumurtalığın ve rahmin tamamen alınması işlemidir.                                                                       

Kedilerde kızgınlık dönemi ve davranışları

2/2
21.09.2014 01:45
benim iki iki tane iran kedim var bana disi erkek dediler 6aylik oldular fakat ben cinsiyetini anlayamadim ben almanyadan yaziyorum bilgi almak istiyorum onlari cok seviyorum 51 yasindayim onlar bana yasama gucu verdiler hastaligimi onlarin sayesinde yendim simdi biz guzel bir cekirdek ayle olduk cok mutluyuz iyi ki varlar tesekurler
Yorum Yazın
Adınız (*):
Yorum (*):
Site Map
kedilerde kızgınlık dönemi